1. Kaynağını bulun
Sınırlayıcı inançlardan kurtulmanın en ehemmiyetli adımı onları bulup kaynaklarına inmek. Düşünün, sizi yasaklayan, yapabileceklerinize hudutlar koyan düşünceleriniz neler, bunlar sizi, yaşamınızı nasıl etkiliyor, ne zaman oluşmuş bu inanç, nereden besleniyor, hepsini yazın. Çocukluğunuzdan beri tutunduğunuz bir inanç mı yoksa geçmiş tecrübeleriniz mi size kesintisiz bu inancı aşılıyor, kaynağını bulduğunuzda çözümü de belirecektir.
2. İspat arayın
Neden sıkı sıkı tutunuyorsunuz o inanca? Ona inanmanız gereken somut bir ispatınız var mı? Mesela, “Yapamam.” söyleminizi neye direndiriyorsunuz? Daha sınamadınız dahi, bilemezsiniz ki. Sizi geri tasarıda yakalayan, galibiyetlerinizin önünde mani oluşturan ve size hizmet etmeyen sınırlayıcı inançlarınız için bir ispat bulamıyorsanız artık onların zincirlerinden kurtulmanızın süreyi gelmiştir.
3. En makûs senaryoyu düşünün
“En makûs ne olabilir ki?” sualini kendinize mesele. Misalin, sınadınız ve zafersiz oldunuz, kaybedecek neyiniz var; insanlar hakkınızda makûs mu düşünecek, sizden nefret mi edecek, benliğiniz mi sarsılacak… Ne olacak? En makûs gidişatları düşünür ve bunlara kendi içinizde yanıt verebilirseniz, üstesinden gelebileceğiniz bir gidişat için tehlike alabileceğinizi fark edeceksiniz. Sınırlayıcı inançlarınıza alan okuyun, onların size ele geçirmesine izin vermek yerine onları alt üst edin ve siz galip gelin.
4. “Hudutlu”ların yerine pozitif inançları koyun
Sınırlayıcı inançlarınızı birden ortadan kaldıramıyorsanız onları dönüştürmeyi deneyin. Negatiflerin yerine pozitif ve daha tesirli inançlar yerleştirin. Misalin, “Daha evvel zafersiz oldum.” yerine “Tecrübem var, bu defa daha iyi yapabilirim.” inancını getirin. “Hiç idareyicilik deneyimim yok, o surattan yapamam.” demeyin; “İdareyicilik yapmadım ama kalabalık takımlarla çalıştım. Üstesinden gelebilirim.” deyin. Deneyin, göreceksiniz söylemleriniz değiştikçe inançlarınız, inançlarınız değiştikçe yaşadıklarınız değişecek.
5. Olumlamalardan yararlanın
Bir Hayli mevzuda araştırma yaparken karşımıza çıkan “olumlamalar”ı sınırlayıcı inançlarımızdan kurtulmak için de kullanabiliriz. Bir şeyi tekerrür tekerrür söylediğimizde beynimizdeki retiküler aktivasyon sistemine ileti gider ve ona inanır, ona göre yaşamamızı şekillendiririz.